Devam Eden Projeler

Edirne: Mimari Mirasın Belgelenmesi ve Risk Değerlendirmesi

KMKD’nin mimari mirası belgeleme çalışmalarının bir parçası olarak hazırladığımız proje, Alman Dışişleri Dairesi (Auswaertiges Amt) tarafından desteklenmekte ve Mart 2021-Ekim 2021 dönemini kapsamaktadır.

Projenin ana amacı, tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Edirne’de risk altındaki mimari mirasın yerinde belgelenmesini sağlayarak, güncel durumlarını raporlamak ve korunmaları için önerilerde bulunmak.

Edirne kenti iyi korunmuş ve tanınmış tarihi binalara ev sahipliği yapmaktadır.  Buna karşın, merkezde olmayan ve iyi korunmamış çeşitli ve çok sayıda tarihi yapının varlığı bilinmektedir. Bu kapsamda çalışmalarımız özellikle merkez dışı bölgelerde – Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü- ilçelerinde yoğunlaşacaktır.

Yerinde gerçekleştirilecek olan belgelemeler disiplinlerarası bir uzman grubuyla saha çalışmasından oluşacaktır. Risk altındaki yapılar konunun uzmanları ile yerinde incelenecek, değerlerine ve tehditlere göre sınıflandırılacak, tarihi araştırma bilgileri ile birlikte değerlendirilerek bir yayına dönüştürülecektir.

Projenin aynı zamanda bölge halkının kültürel farkındalığına da yerelle kurulan ilişkiler ve seminerler vasıtasıyla katkı sağlayacağını umuyoruz.

Proje Destekçisi: Auswaertiges Amt

Proje Koordinatörü: Mustafa Akçaöz

Galeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.