İsmail Yavuz Özkaya

Başkan

İsmail Yavuz Özkaya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 1983’te Lisans, Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda 1987’de Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Mezuniyet sonrasında mimar ve proje yöneticisi olarak çeşitli mimarlık ofislerinde ve firmalarda çalıştı. 1991-1995 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşarken SUNY Binghamton Sanat ve Sanat Tarihi Programında Doktora programına devam etti. 1995’te tasarım ve tarihi yapı ve çevre koruma projeleri alanında gelişimini sürdürmek üzere kendi ofisini kurdu. Pek çok coğrafyada farklı ölçek ve içerikte koruma projesi hazırladı. “Alacami (5.yy Bazilika) Koruma Projesi” ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2007 Yılı 2.Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri’nde plaket aldı. 2006 yılından bugüne Kars ili Ani Örenyeri’nde çalışmalarını sürdüren Özkaya, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile World Monuments Fund (Dünya Anıtlar Fonu) işbirliği ile gerçekleştirilmekte olan Surp AmenaP’rkich Kilisesi ve Ani Katedrali’nin koruma proje ve uygulamalarını yürütmekte, Surp AmenaP’rkich Kilisesi üzerine meslektaşı ve Ortaçağ Ermeni Mimarisi uzmanı Dr. Armen Kazaryan ve Alin Pontioğlu ile birlikte üç bölüm halinde bir monograf hazırlamaktadır. Mimarlar Derneği 1927, Koruma ve Restorayon Uzmanları Derneği (KORDER) üyesidir.

Silvyo Ovadya

Başkan Yardımcısı

Silvyo Ovadya

1955 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.  1986 – 2004 yılları boyunca Şalom Gazetesi’nde Genel Yayın Koordinatörü görevini üstlendi. “Osmanlı’da Yahudi Kıyafetleri” sergisinin küratörlüğünü ve kitabının yapımcılığını üstlendi. Uzun yıllar İstanbul’da Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nün düzenlenmesine öncülük etti. Avrupa Yahudi Kongresi (EJC) ve Yahudi Cemaatleri Avrupa Konseyi (ECJC) gibi kuruluşlarda Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye’deki Musevilerin kültürü dil ve tarihleri üzerine araştırmalar yapmakta olan Sefarad Kültür Araştırmalar Derneği’nin 2006 yılında kurulmasına önayak oldu. Çok sayıda dergide makale ve araştırma yazıları yayınlandı. 2004 – 2010 yılları süresince Türk Yahudi toplumu başkanlığı görevini üstlendi.

Prof. Nevzat Atlığ ile Klasik Türk Müziğinde Musevi Bestekarlar CD’si ile Sefarad müziğin günümüzde yaşamını sürdürmesi için çok sayıda CD’nin yapımını üstlendi. Daniel Barenboim yönetimindeki Doğu Batı Divanı’nın konseriyle Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Orkestrası’nın Murray Perahia eşliğindeki konserlerinin düzenlenmesine katkıda bulundu.

Yenilendikten sonra tekrar ibadethane ve gezilecek tarihi bir mekan olarak hayat bulan Edirne Büyük Sinagogu’ndaki konser ve sergileri düzenleyen komisyona önderlik eden Silvyo Ovadya, çeşitli kültürel faaliyetlerin hayata geçmesi içinde muhtelif çalışmalara katılmaktadır. Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin yanısıra Anadolu Kulübü Ankara Merkez Yönetim Kurulu ve Ayrıca Adalar Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesidir.

Lory Zakar

Genel Sekreter

Lory Zakar

1984 yılında İstanbul’da doğdu.  2004 yılında Özel Amerikan Robert Koleji’nden mezun oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı Restorasyon Programı’ndan yüksek lisans dereceleri aldı. 2013’te yüksek lisans tezini temel alan “Mimari Restorasyon Koruma Teknik ve Yöntemleri” adlı kitabı yayınladı. 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı. 2009 Yılında Paris’te ve 2010’dan beri İstanbul’da çeşitli eski eser ve yeni yapı projelerinde görev almıştır. Yurt içinde ve dışında çeşitli mesleki atölye çalışmalarında, kültürel miras ve tarihi yapı koruma alanında sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır. Halen, MSGSU Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve 2014 yılında kurucu ortağı olduğu Archista Mimarlık’ta faaliyet göstermektedir.

Laki Vingas

Sayman

Laki Vingas

Zografyon Rum Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Vingas, 1983 yılından beri ticaret hayatında yer almaktadır. 1986 yılından bu yana birçok dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Yeniköy Rum Cemaati Vakfı başkanlığını yapmaktadır. 2010 yılında Rum Vakıflarını bir çatı altında toplamak amaçlı kurulan RUMVADER’in kurucularından ve eski dönem başkanıdır. 2008 yılında Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğünde 166 azınlık cemaat vakıfları temsilciliğine seçilmiştir. Bu süreçte, uzun zamandır devam eden azınlık toplumlarının sorunlarını devlet kurumlarıyla görüşmekte ve cemaatler arası iletişimi sağlamıştır. 2011 yılında aynı göreve 2. kez seçilmiştir. 

Elmon Hançer

Üye

Elmon Hançer

1993’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bilim Dalı’ndaki lisans eğitiminden sonra, 1996’da lisansüstü eğitimini “Galata ve Pera’daki Ermeni Kiliseleri” konulu tezi ile İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Doktora derecesini İ.Ü Sanat Tarihi Bilim Dalı’ndan “Ermeni Minyatür Sanatında İstanbul Okulu” adlı tezi ile 2000 yılında aldı.

2004-2010 İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007’de “Balyan Ailesi’nin Osmanlı Mimarisi’ndeki Rolü” konulu fotoğraf sergisinin kültür ve sanat danışmanlığını ve küratörlüğünü yaptı. KMKD ve Hrant Dink Vakfı’nın ortak olarak yürütmüş oldukları Kayseri saha çalışması sonu “Kayseri Ermeni Kültürel Mirası” araştırmasıyla , 2016’da “Erivan Bienali” Ermenistan Şehircilik Bakanlığı tarafından Altın Madalya ve Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

Ağırlıklı olarak çağlar boyu Anadolu çok kültürlülüğü bağlamında Emeni sanatı, tarihi ve mimarisine dair yürüttüğü çalışmaları ile ulusal ve uluslararası çeşitli sempozyumlarda bildirileri, makaleleri, kitap bölümleri ve çevirileri bulunmaktadır. KMKD’nin yanısıra Şirince Arkeoloji Derneği’nin Kurucu ve Yönetim Kurulu üyesi, Sivaslı Ermeniler ve Dostları Derneği Kurucu üyesi, Ermeni Mimarlar ve Mühendisler Derneği (HAYCAR) üyesidir.

Sasnuhi Muşliyan

Üye

Sasnuhi Muşliyan

İstanbul’da doğdu. Pangaltı Lisesi, İngiliz Kız Orta Okulu ve Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde eğitimi tamamladıktan sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (MSGSÜ) Mimarlık Bölümünden 1976 yılında Y.Mimar olarak mezun oldu.

Mesleki çalışmalarına 1974 yılında stajyer olarak İzgi-Demirken-Muslubaş Mimarlık Bürosunda başladı, mezun olduktan sonra büro mimari ekip şefi olarak 1982 yılına kadar tasarımcı, uygulamacı mimar olarak çalıştı.

1984 yılında Prof.Ali Muslubaş ile AS İMAR ve TİC. LTD. (ASİMAR) şirketini kurdu. Kurucu ve yönetici olarak o yıldan itibaren tüm projelerde stratejik planlama, mimari ve iç mekan tasarımı, proje yönetimi, şantiye koordinasyonu ve  uygulama alanlarında yer aldı. Büro olarak birçok mimari proje yarışmasına katıldı. Van Aghtamar Kilise restorasyonu çalışmalarında gönüllü Ermeni mimarlar grubunda yer aldı. Birçok özel konut ve yerleşme projeleri tamamladı. Son yıllarda daha çok Balat, Galata, Kumkapı’da özel restorasyon ve revitalizasyon projeleri ve uygulamaları yürütmektedir.

Kurucu üyelerinden olduğu HAYCAR (Ermeni Mimarlar Mühendisler Derneği) ve KMKD’de mimar ve sanat tarihçi meslektaşlarla Anadolu’daki alan araştırması ve yenileme projelerine destek vermektedir. 1977 yılından beri de Istanbul Mimarlar Odası üyesidir.

Barış Altan

Üye

Barış Altan

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde mimarlık ve restorasyon alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1998-2000 döneminde Tarih Vakfı’nda kültürel miras alanında çeşitli projelerde yer aldı. 2008-2010 yılları arasında Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nda genel müdürlük görevini yürüttü. Haziran 2010’da Europa Nostra tarafından İstanbul’da düzenlenen yıllık kongrede etkinlik koordinatörü olarak görev aldı ve Europa Nostra Türkiye’nin kuruluş sürecinde genel sekreterlik görevini üstlendi. 2010-2013 arasında çeşitli mimarlık yayınlarının hazırlıklarında yer aldıktan sonra Ekim 2013 – Aralık 2015 döneminde “LIMEN: Ege’den Karadeniz’e Kültürel Limanlar” projesinin yöneticiliğini yürüttü. 2016-2020 yılları arasında Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi’nin (GABAM) idari koordinatörlük görevini yürüttü. Halen Brandenburg Teknik Üniversitesi’nde doktora araştırmacısı olarak çalışmaktadır.