Tamamlanan Projeler

Tarihi Evlerde Yaşam

Eylül 2020 – Aralık 2020 arasında yürütülen proje, çok sayıdaki tarihi binaya ev sahipliği yapan Türkiye’de, tarihi bina bakımı konusundaki tavsiye eksikliğini gidermeyi ve tarihi ev maliklerinin güncel sorunlarına çözüm bulmayı amaçladı. Aynı zamanda, tarihi ev sakinlerinin kültürel miras konusundaki farkındalıklarını ve evlerini korumaya yönelik bilgi ve becerilerini artırarak, tarihi bir binada yaşamanın sorumluluklarını hatırlatmayı hedefledi.

Bu kapsamda, tarihi evlerde yaşanan sorunları ve kullanıcıların ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla İstanbul’un farklı tarihi semtlerinde araştırmalar yapıldı. Online ve yüz yüze yapılan anketler sonucunda ortaya çıkan veriler analiz edildi ve tarihi ev malikleri için önemli, acil olduğu düşünülen 18 başlık belirlendi. Tarihi evlerin önemi, bakım ve onarım sorunları, depremlerden nasıl etkilendikleri, hukuki sorumluluklar gibi konuları içeren 18 adet video hazırlandı. Farklı disiplinlerden uzmanlar tarafından oluşturulan eğitim içerikleri, online/çevrimiçi olarak tasarlandı ve kamu erişimine açık hale getirildi. Videoları bu sayfadan, ya da KMKD’nin youtube hesabından izleyebilirsiniz. 

Ayrıca, proje dâhilinde ‘’Tarihi Ev Kullanıcısının El Kitabı’’ adında çevrimiçi bir kitap hazırlandı. Bu kitap, tarihi bir evdeki çeşitli sorunları nasıl tespit edecekleri ve hangi çözümleri uygulayabileceklerine dair bilgi almak isteyen, tarihi bir ev almayı düşünen ya da hali hazırda böyle bir binayı kullanan herkes için kapsamlı bir kılavuz olarak tasarlandı. Tarihi evlerin bakımı, sık görülen sorunları ve çözümlerini konu alan bu çalışma, ev seçiminden potansiyel fon kaynaklarına, temizlik yöntemlerinden boya seçimine kadar birçok pratik konuyu içerir. Evlerin sahipleri ve kullanıcıları için zaman ve paradan tasarruf sağlayacak ipuçlarına, yalıtım ve enerji verimliliğine dair pek çok soruyu yanıtlar. Tarihi bir evdeki çeşitli sorunları nasıl tespit edecekleri ve hangi çözümleri uygulayabileceklerine dair bilgi almak isteyen, tarihi bir ev almayı düşünen ya da hali hazırda böyle bir binayı kullanan herkes için kapsamlı bir kılavuzdur. 

Kitap, proje kapsamındaki videolara bağlantı içerecek şekilde etkileşimli olarak hazırlanmıştır. Kitabın ekleri olan “tarihi evler için bakım takvimi” ve “tarihi ev kontrol” listesi dökümanları, tekil pdf dosyası olarak indirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Kitaba, sitemizin Yayınlar bölümünden erişebilirsiniz.

Proje Destekçisi: Goethe Institut

Proje Koordinatörü: Mustafa Akçaöz

Videolar

Tarihi Bir Evde Yaşamak

Tarihi Evler Neden Önemlidir

Tarihi Eser Tescili Nedir

Tarihi Evlerin Geçmişini Araştırmak

Tarihi Ev Restorasyonu için Finansal Destekler

Tarihi Evlerde Yıllık Bakım

Tarihi Evlerin Onarım Kategorileri

Tarihi Kargir Yapılarda Görülen Hasarlar ve Onarım Önerileri

Tarihi Ahşap Yapılarda Görülen Hasarlar ve Onarım Önerileri

Tarihi Ahşap Evlerde Basit Bakım ve Onarımlar

Tarihi Yapılarda Enerji Verimliliği

Enerji Tasarrufu için Profesyonel Çözümler

Evinizi Yalıtmak için Ne Yapabilirsiniz

Yalıtımı İyileştirmek için Profesyonel Onarımlar

Tarihi Evlerde Pencere Onarımı ve Yalıtımı

Tarihi Kargir Evler ve Deprem Riski

Ticari Amaçlı Kullanılan Tarihi Evlerde Ziyaretçi İletişimi

Tarihi Evlerde Ne Yapmamalı

Galeri

Bir cevap yazın